Macedonia

Врвна лекарка ги советува хрватските граѓани да не патуваат во Србија и БиХ

Од: А1он

Откако во Хрватска по неколку недели затишје, деновиве повторно се појавија поголем број на случаи на заразени со коронавирус, директорката на загрепската Клиника за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“, Алемка Маркотиќ, изјави денес дека поради епидемиолошката ситуација во регионот,  „би било добро никој кој нема посебна потреба да не патува во Србија и Босна и Херцеговина“.

Маркотиќ во изјава за ТВ Н1 нагласи дека повеќето од новозаразените биле луѓе кои биле во БиХ и во Србија, како и еден случај на човек кој бил во Словенија.

На клиниката во моментов има четворица пациенти, една брачна двојка и уште двајца пациенти, со благи до умерени симптоми.

„Ако епидемиолошката состојба се влоши и ако не се придржуваме до едноставни мерки, постепено ќе мора да ги заостриме мерките. Се надевам дека не ја заборавивме лекцијата. Сите сакаме туризам, ако постапиме одговорно, ќе го имаме. Странците ја сметаат Хрватска за безбедна, но се малку загрижени за однесувањето на некои луѓе кои премногу се опуштија,“ рече Маркотиќ.

Football news:

39-year-old belezoglu is the first player in the history of the Turkish championship to score in four decades
Watch your language when you talk about Florence. The poor are also robbed. Fiorentina fans responded to Ribery
Manchester United and Manchester City will compete for Coulibaly and Skrinjara
Juventus and Manchester City are the leaders in the fight for Adam Traore
Pep Guardiola: I Want Messi to stay in Barcelona
Kike Of Setian: Of course, we can win the championship. This is evidenced by facts and mathematics
Bartomeu on Messi: We have to renew the contract. Leo told me that he wants to finish his career at Barca