Macedonia

Заев во „Само вистина“: СДСМ е во победничка коалиција на партии од сите етнички заедници обединети околу иднината, | Centar

Centar - тукушто објавено

„Конечно СДСМ има коалиција во која има партии од сите етнички заедници и тоа е важно за општеството и граѓаните. Второто е дека носи пратеници плус по некои проценки од 5 и до 7 пратеници, па може и повеќе.

ТВ21 - пред: 2 часа

Освен ДУИ, коалицијата СДСМ- Беса неприфатлива и за Алијанса за Албанците. Нивниот претседател Зијадин Села ја нарече политичка авантура која не им носи ништо добро на Албанците и решавањето на нивните проблеми.

Алсат-М - пред: 3 часа

Препукување помеѓу партнерите на владината коалиција по официјализирање на коалицијата СДСМ-Беса. Еден ден откако СДСМ рече дека повеќе нема да прифаќа закани и непринципиелни преговори од албанските партии за формирање на владата по изборите, ...

Либертас - пред: 3 часа

По објавувањето на предизборната коалиција помеѓу СДСМ и Беса, вицепремиерот Бујар Османи изјави дека таа коалиција „ги дефакторизира албанските гласови“. Што му значи тоа на Османи стана појасно откако потпретседателот на ДУИ Изет Меџити преведе: ...

Слободен Печат - пред: 3 часа

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, го коментираше договорот помеѓу СДСМ и Движењето БЕСА за предизборно коалиционирање. -Поранешниот сојуз ДУИ – СДСМ, се противи на еден сегашен “сојуз“ на СДСМ и Движењето Беса.

24 Вести - пред: 4 часа

Нови меѓусебни пораки на релација СДСМ и ДУИ по вчерашното официјално предизборно коалицирање на Заев и Касами. Од партијата на Ахмети денеска со потсетување до Заев за тоа како што велат кој му помогнал да направи влада, но и да не се заборави дека ...

Сител - пред: 4 часа

Не може да има влада без албанскиот победник на изборите на 12 април, а него го одредува волјата на Албанците, а не некакви сојузи или канцеларии. Ова е реакцијата на ДУИ по вчерашната предизборна коалиција на СДСМ со БЕСА.

Макфакс - пред: 5 часа

За лидерот на Алтернатива Африм Гаши, коалцијата СДСМ-Беса не е пречка на патот кон освојување на албанскиот електорат. Како што изјави во интервјуто за Макфакс Колацијата Алијанса за Албаниците и Алтернатива, главната битка ќе ја водат со ДУИ, ...

ТВ21 - пред: 5 часа

Објавувањето на предизборната коалиција меѓу СДСМ и Движење Беса го расипа актуелното партнерство на социјалдемократите со ДУИ. Изет Меџити од ДУИ признава дека како партнери со СДСМ имале проблеми но коментирајќи ги зборовите на Заев и Касами дека ...

Centar - пред: 6 часа

Предизборната коалиција со Движењето Беса е нов исчекор кој може да го зајакне еднаквиот глас на секој граѓанин „Предизборната коалиција со Движењето Беса е нов исчекор кој може да го зајакне по структура и по фер поставеност, еднаквиот глас на ...

Алфа - пред: 4 часа

Реален судир или фингирана нетрпеливост меѓу владините коалициски партнери?Го зазема ли БЕСА местото на ДУИ или пак интегративците сепак можат да се надеваат дека ќе бидат дел и од идната владина коалиција? Соработката на социјалдемократите со БЕСА ...

24 Вести - пред: 7 часа

Дуи и сдсм со препукувања по одлуката партијата на Заев предизборно да коалицира со Беса. Од ДУИ велат дека тие го направиле СДСМ победник од губитник. Велат тој што ќе победи во албанскиот блок мора да биде дел од власта.

360 степени - пред: 6 часа

Додека социјалдемократите го промовираат како историски договорот за коалицирање што вчера го склучија со Беса, нивните досегашни партнери од ДУИ сметаат дека новата предизборна коалиција значи свесна дефакторизација на албанскиот глас.

Слободен Печат - пред: 6 часа

Економијата и домашните реформи, се главните причини зошто СДСМ и Беса се во коалиција. Станува збор за економска коалиција која знае дека во наредниот период најпрво ќе треба да се зафати со економијата и со реформите во судство, здравство, ...

Сакам да кажам - пред: 8 часа

Коалицијата СДСМ и Беса ќе биде победник во шестата изборна единица, а не ДУИ, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев. Одговарајќи на новинарско како ја коментира изјавата на вицепремиерот Бујар Османи дека новата коалиција е спротивна на интересите ...

Нетпрес - пред: 7 часа

Кавгата меѓу се уште актуелни коалициони партнери во Владата, Зоран Заев и Али Ахмети се чини зема замав во пресрет на изборите. Откако вчера Заев му порача на Ахмети дека по изборите нема да прифаќа уценувања и непринципиелни преговори денеска му ...

ММС - пред: 8 часа

Носителите и кандидатските листи за претстојните предвремени парламентарни избори СДСМ ќе ги објави на конгресот на партијата што ќе се одржи во попладневните часови на 9 март, објави денеска лидерот на партијата Зоран Заев на денешната ...

Призма - пред: 10 часа

Вчерашната објава на предизборната коалиција меѓу СДСМ и Беса предизвика реакции кај актуелниот коалициски партнер на социјалдемократите – ДУИ. Основната критика беше дека соработката меѓу двете партии „ги дефакторизира албанските гласови“.

Алсат-М - пред: 9 часа

Коалицијата меѓу СДСМ и Беса, а не ДУИ, ќе биде победник во изборната единица – 6. Рече лидерот на социјалдемократите Зоран Заев на денешната прес конференција, запрашан за коментар околу ставот на ДУИ дека коалицијата треба да се прави меѓу ...

Независен - пред: 7 часа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев е убеден дека коалицијата со Беса ќе биде победник и во Шестата изборна единица, а не ДУИ. Запрашан како ја коментира изјавата на вицепремиерот Бујар Османи дека коалиција меѓу СДСМ и Беса е спротивна на интересите на ...

ТВ21 - пред: 8 часа

Изет Меџити од ДУИ во врска со вчерашното формирање на предизборната коалиција меѓу СДСМ и Беса, денеска на прес-конференција рече дека неговата партија тоа го оценува како свесна дефакторизација на албанскиот глас од овие партии.

Слободен Печат - пред: 8 часа

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев ги отфрли обвинувањата на ДУИ дека Беса во коалиција со СДСМ ќе ги дефакторизира гласовите на Албанците. Граѓаните одлучуваат на изборите како ќе се движи земјата, кој како ќе ги прави комбинациите за состав на ...

360 степени - пред: 8 часа

Коалицијата меѓу СДСМ и Беса, а не ДУИ, ќе биде победник во изборната единица 6, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес-конференција, прашан за коментар околу ставот на ДУИ дека коалицијата треба да се прави по принципот победник со ...

Локално - пред: 8 часа

Коалицијата меѓу СДСМ и Беса, ќе биде победник во шестата изборна единица, изајви лидерот СДСМ Зоран Заев на денешната прес конференција. „Коалицијата СДСМ – Беса и другите партии ќе биде победник на овие избори, не ДУИ.

Сител - пред: 9 часа

Точно е дека ДУИ го прекрши Договорот за „Победник со победник“ на изборите, но тоа треба да остане во минатото. Потпретседателот на „интегративците“ вели дека не треба да се живее во минатото и на сите треба да им биде јасно дека во оваа земја не ...

Expres - пред: 5 часа

Лидерот на Алтернатива Африм Гаши, ( во коалиција со Алијансата на Села), вели дека коалцијата СДСМ-Беса не е пречка на патот кон освојување на албанскиот електорат, во интерју за Макфакс „…за нас најважно е да го победиме ДУИ, кој треба да замине ...

Фактор - пред: 8 часа

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска му порача на неговиот актуелен владин партнер ДУИ дека коалицијата со БЕСА ќе значи победа во шестата изборна единица, односно во полошкиот реон.

Expres - пред: 6 часа

ДУИ и СДСМ со препукуваат по одлуката партијата на Заев предизборно да коалицира со БЕСА на Билал Касами. Од ДУИ велат дека од албанскиот блок во владата треба да влезе оној кој ќе биде победник, а влада да формираат победник со победник, договор ...

Слободен Печат - пред: 11 часа

Јас верувам дека анализите на СДСМ и БЕСА го потврдуваат фактот дека коалицијата помеѓу овие два субјекта може да го зголеми габаритот на поддршка од гласачите, вели во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, политичкиот аналитичар, Насер Зибери.

Слободен Печат - пред: 11 часа

Мислам дека најкризен период за ДУИ беше 2016 година. Тогаш опозиционите партии не успеаја да го поразат ДУИ и тој останаа клучен фактор за парламентарното мнозинство, вели во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, политичкиот аналитичар, Насер Зибери.

Скопје1 - пред: 7 часа

Коалицијата меѓу СДСМ и Беса, ќе биде победник во шестата изборна единица, изјави лидерот СДСМ Зоран Заев на денешната прес конференција.„Коалицијата СДСМ – Беса и другите партии ќе биде победник на овие избори, не ДУИ.

Expres - пред: 7 часа

Екс амбасадорот и аналитичар Арсим Зеколи смета дека коалицијата на Заев со Билал Касами е единствената опција која му преостанала на СДСМ откако предходно била одбиена од другите партии на Албанците.

Независен - пред: 13 часа

Оценувајќи ја предизборната коалиција на СДСМ и Беса, потпретседателот на СДСМ синоќа изјави дека тоа историски момент за македонското општество. „Не само јас, туку и сите во партијата (СДСМ) и граѓаните се горди што дојдовме до овој момент да ...

CivilMedia - пред: 15 часа

пишува: СДСМ на овие избори има двојно потешка задача од сите други, бидејќи ќе треба во „симултанка на две табли“ да ги победи и ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ истовремено. И тоа во ситуација кога Мицкоски и Ахмети имаат силни егзистенцијални причини за теренска ...

Курир - пред: 11 часа

СДСМ и БЕСА вчера формираа предизборна коалиција, и заеднички ќе настапат на предвремените парламентарни избори закажани за 12 април. Движењето БЕСА преку својот претставник Амир Елези пред три години му порача на Зоран Заев дека редефинирањето на ...

Expres - пред: 16 часа

Еден детаљ од потпишувањето предизборна коалиција меѓу Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Движењето Беса не само што не помина незабележано, туку и наметна повеќе логични прашања околу целта и смислата на „сценографијата“.

Курир - пред: 19 часа

Коалицијата на Заев со Беса не е граѓански концепт. Заев вика СДСМ е мултиетничка партија, па сега прави некоја коалиција која е креација со која се мисли дека ќе направи нешто лошо на државата.

Deutsche Welle - пред: 23 часа

СДСМ и Беса денеска потпишаа договор за заеднички настап на претстојните предвремени парламентарни избори. Првата коалиција на македонска и албанска партија ја налути ДУИ. Гласачите на предвремените парламентарни избори на 12 април за првпат ќе ...

360 степени - пред: 23 часа

Арбер Адеми од ДУИ на договорот за предизборна коалиција помеѓу Движењето Беса и СДСМ, потпишан денеска, гледа како на чин што ги дефакторизира гласовите на Албанците, пренесува ТВ Алсат. Во своето вечерашно гостување во емисијата „Патот кон“, Адеми ...

+инфо - пред: 1 ден

Наместо да го честитаме најголемото спојување на помалите албански партии, ние ја констатираме дефакторизацијата на албанските гласови од истите тие партии, истакна Арбр Адеми од ДУИ во вечерашното негово гостување во емисијата „Патот кон“ на ...

Алсат-М - пред: 1 ден

Елми Азири од Алијансата за Албанците, во емисијата „Патот кон“ на Алсат, за коалицијата СДСМ – БЕСА вели дека е обид за преживување на политичката сцена. „Мислам дека начелно овде имаме големо разочарување затоа што имаме голем судир на концепти.

Арбер Адеми од ДУИ на договорот за предизборна коалиција помеѓу Движењето Беса и СДСМ, потпишан денеска, гледа како на чин што ги дефакторизира гласовите на гласачите Албанци. Во своето вечерашно гостување во емисијата „Патот кон“ на Алсат, Адеми ...

Двете партии формираа предизборна коалиција, и заеднички ќе настапат на изборите на 12 април ВАШИНГТОН — За првпат се формираше предизборна коалиција на македонска и албанска партија. СДСМ и БЕСА заеднички ќе настапат на претстојните парламентарни ...

Овој „сојуз“ познат помеѓу нив или ова топење на Беса во СДСМ е на штета на албанските интереси, бидејќи се дефакторизира важноста на албанските гласови, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на прес-конференција по денешното ...

Официјализирана и првата мултиетничка - македонско - албанска предизборна коалиција меѓу СДСМ и Беса. И официјално Заев и Касами заднички ќе го трчаат изборниот процес, но за сега не откриваат детали околу имињата и носителите на кандидатските листи ...

Пред не повеќе од 7 месеци, лидерот на Беса, Биљал Касами и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски како двајца лидери од опозицијата се сретнаа на кафе во центарот на Скопје. Ова создаде впечаток за можна коалиција, додека Беса постојано му ...

„Не само јас, туку и сите во партијата (СДСМ) и граѓаните се горди што дојдовме до овој момент да коалицираме пред избори. До 2016-та можеше само да се сонува вакво нешто. Другите не веруваа ниту во тоа дека почнаа албански гласови да одат за ...

-Коалицискиот Договор меѓу СДСМ и Движењето БЕСА не е еден обичен чекор. Тоа е резултат на многу случувања во последните денови, недели, месеци и години во Северна Македонија. Тоа е доказ дека и други важни случувања неизбежно ќе се случат во ...

Заев и Касами го опишаа договорот за коалиција како историски со образложение дека двата блока се обединети за стратешките цели на земјата. Рекоа дека коалицијата е изградена врз темелите за борбата против корупцијата, реформите и економскиот развој.

Се обидовме ние со Беса и Алтернатива да направиме коалиција, но не успеа. Бујар Османи треба да биде радосен, Ахмети 4 години бараше да има само 2 албански блока. И сега е така, Алијанса за Албанците и ДУИ. Сега е битката помеѓу нас.