Macedonia

Закон за обвинителство без можности за гонење на функционерите на ДУИ и ВМРО | CivilMedia

CivilMedia - пред: 2 часа

пишува: Тврдам дека не може да помине ниедна варијанта на закон за обвинителството, со која не се исклучува било какво натамошно гонење за криминал и корупција на Али Ахмети, Бујар Османи или некој друг функционер од ДУИ.

Фокус - пред: 11 часа

Министерството за правда денеска го објави новиот Предлог на Закон за јавното обвинителство според кој СЈО и Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ќе се спојат во едно обвинителство, односно во Обвинителство за гонење на ...

Канал5 - пред: 16 часа

Владата предлага целокупниот тим на СЈО да премине во постоечкото Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Со независност и слични привилегии какви што досега ги имаше СЈО и да се преименува во обвинителство за гонење на ...

OhridNews - пред: 12 часа

Специјалното Јавно Обвинителство како структура ќе се интегрира со досегашното Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и добива нов назив: „Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција“.

Нова ТВ - пред: 18 часа

Во понеделник Владата до Собранието ќе го достави текстот на предлог Законот за ЈО, со кој се уредува и улогата на досегашното Специјално јавно обвинителство. Тој денеска ќе биде доставен до сите политички партии и ќе биде ставен на увид на јавноста.

Deutsche Welle - пред: 19 часа

По откажаната лидерска средба на која требаше да се дискутира за Законот за јавно обвинителство, премиерот Заев најави решение со кое СЈО ќе се интегрира во Јавното обвинителство под раководство на Вилма Русковска.

Канал5 - пред: 19 часа

Следната недела во Собранието ќе биде предложен нов текст на законот за Јавно обвинителство, во кој се вградени оние точки со кои е разговарано со опозицијата и со сите пратенички групи и кои се прифатливи за сите, ако не за најголем број пратеници.

Сакам да кажам - пред: 19 часа

Премиерот Зоран Заев најави дека Владата следната недела до Собранието ќе достави нов текст на Законот за Јавно обвинителство, според кој Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира со постојното Основно јавно обвинителство за гонење ...

1tv - пред: 16 часа

Законот за јавно обвинителство, кој беше една од трите теми кои ги предложи премиерот Заев за планираната петочна лидерска средба, која сепак не се одржа, доби нов правец. На прес-конференција , премиерот соопшти дека во понеделник, Владата до ...

МКД - пред: 19 часа

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција по пропаѓањето на обидот за лидерска средба објави дека идната недела до Собранието ќе биде предложен нов текст на Законот за јавно обвинителство според кој, Специјалното јавно обвинителство како ...

Р.С.Европа - пред: 19 часа

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција најави дека наредната недела Владата ќе поднесе во Собранието нов предлог закон за јавно обвинителство со кој ќе се реши статусот на СЈО.

Алфа - пред: 16 часа

Премиерот Зоран Заев се откажа од неговиот симбол на правдата како што ја нарекуваше специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Крајот на СЈО го најави со ново законско решение, а шефица на обвинителството сега за гонење на висока корупција ќе ...

+инфо - пред: 19 часа

СЈО да стане минато, во рамки на обвинителскиот систем да не се формира уште едно обвинителство за висока корупција туку постоечкото Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција да се унапреди и да ги добие сличните ...

Независен - пред: 17 часа

Фото: Б. Грданоски ВМРО-ДПМНЕ, кога ќе го добие, ќе го анализира предлогот за ново законско решение за јавното обвинителство што го најави премиерот Зоран Заев. Опозициската партија исто така од страт гледа со резерва на предлогот на Заев – новото ...

Нова ТВ - пред: 19 часа

Новото Јавно обвинителство за гонење организиран криминал и висока корупција ќе го наследи досегашното СЈО. Ова денеска го соопшти премиерот Зоран Заев на прес конференција на која објави дека поради одбивањето на опозицијата да учествува на ...

Тера - пред: 19 часа

Премиерот, Зоран Заев, денеска соопшти дека пред Собранието ќе предложи нов Закон за јавно обвинителство, кое ќе ја дефинира трансформацијата на Специјалното јавно обвинителство. Заев соопшти дека новото обвинителство ќе работи во рамки на ...

Макфакс - пред: 19 часа

Владата ќе достави нов предлог закон за јавно обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Јавното обвинителство, а ќе го води шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма ...

Курир - пред: 15 часа

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека чекаат Зоран Заев и официјално да го достави предлог законот по што партиските комисии ќе го анализираат и партијата ќе излезе со став. -Во меѓувреме продолжуваме да работиме и на нашиот предлог.

Press24 - пред: 20 часа

Не прифаќаме ултиматуми кои се со цел да штитат криминал и кои ги ставаат партиските над државните интереси. Ова го истакна премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција за откажувањето на лидерската средба која беше најавена за денеска.

24 Вести - пред: 20 часа

Премиерот Заев на денешната прес конференција најави нов текст за законот за Јавно обвинителство кој ќе биде подготвен идната недела. Заев ги наведе причините за одлагање на лидерската средба и дека не прифаќаат ...

Мета - пред: 19 часа

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција соопшти дека предлог-законот за јавно обвинителство ќе го достави следната недела до Собрание. Во него се предвидува Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во новото Јавно обвинителство, со ...

ТВ21 - пред: 19 часа

Откако се одложи лидерската средба поради неприсуството на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, премирот Зоран Заев соопшти дека ќе предложат нов закон за Специјалното Јавно Обвинителство.

Фактор - пред: 20 часа

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција објави дека Владата следната недела во Собранието ќе поднесе нов текст на закон за јавното обвинителство, според кој СЈО ќе се вгради во јиерархијата на основното обвинителство и ќе се вика Јавно ...

PressingTV - пред: 18 часа

Предлогот на Зоран Заев ја урива суштината на демократијата и принципот на поделба на власта, смета пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски кој е дел од преговарачкиот тим на партијата за законот за јавното обвинителство.

Слободен Печат - пред: 20 часа

Не се создадоа услови за лидерска средба. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, без никаков аргумент и разумно објаснување ја одби мојата покана, рече на денешната прес-конференција премиерот Зоран Заев.

Независен - пред: 19 часа

Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска ќе им стане шефица и на обвинителите од постојното Специјално обвинителство. Ова го предвидува новиот предлог закон за Јавно обвинителство, кој како што ...

Н.Македонија - пред: 22 часа

Иако специјалното јавно обвинителство, според повеќето оценки, е компромитирано со истрагата за аферата „Рекет“, односно за наводната уцена и перење пари од страна на лица кои се повикувале токму на блискоста со главната специјална јавна обвинителка ...

iPortal - пред: 19 часа

Премиерот Зоран Заев на прес конференција објави дека Владата до Собранието ќе предложи нов закон за јавно обвинителство според кој СЈО престанува да постои а се формира ново кое ќе се вика Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока ...

Фактор - пред: 22 часа

Од ВМРО-ДПМНЕ за 1ТВ велат дека ќе го почекаат предложеното решение на премиерот Зоран Заев за СЈО. Но, сметаат дека навидум предлогот изгледа како лична желба на првиот човек на извршната власт.

Либертас - пред: 23 часа

„The wound is a place where light enters you” или раната е место преку кое светлината допира до нас е најточната дефиниција од Дерида за опсервација кон учење од грешките во минатото, а во насока кон развањето на владеењето на правото во државата со ...

ЕРОЛ РИЗАОВ Ако политичарите се договорат да ги одбранат граѓаните и државните интереси со тоа што ќе им овозможат на судството и на надлежните институции непречена работа во борбата против криминалот, како што тоа го прават успешно криминалците ...

Специјалното јавно обвинителство не е поединец е првата реакција на колегите на Катица Јанева откако таа сеуште неразјаснето е вплеткана во истрагата за случајот „Рекет“ во кој паднаа Боки 13 и Зоран Милевски.

Независен - пред: 19 часа

Следната недела во Собранието ќе биде предложен нов текст на законот за Јавно обвинителство, во кој се вградени оние точки со кои е разговарано со опозицијата и со сите пратенички групи и кои се прифатливи за сите, ако не за најголемиот број ...

Вечер - пред: 18 часа

СЈО да се интегрира во обвинителството за организиран криминал, предвидува новиот текст на Законот за Јавно обвинителство, кој Владата го испрати до сите политички партии, а од понеделник ќе биде во собраниска процедура.

Либертас - пред: 16 часа

Законот за јавно обвинителство, кој беше една од трите теми кои ги предложи премиерот Заев за планираната петочна лидерска средба, која сепак не се одржа, доби нов правец. На прес-конференција, премиерот соопшти дека во понеделник, Владата до ...

Н.Македонија - пред: 19 часа

Владата ќе достави нов предлог закон за јавно обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Јавното обвинителство, а ќе го води шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма ...

+инфо - пред: 15 часа

ВМРО-ДПМНЕ чека премиерот Зоран Заев официјално да го достави предлог законот за Јавното обвинителство кој денеска го соопшти пред јавноста, по што партиските комисии ќе го анализираат и партијата ќе излезе со став.

Нетпрес - пред: 19 часа

Идната недела Владата до Собранието ќе предложи нов текст за закон за јавно обвинителство кој ќе биде разгледан низ демократска дебата. Овој предлог ќе им биде доставен на сите партии и Владата очекува наскоро да биде прифатен.

Либертас - пред: 19 часа

Премиерот Зоран Заев на прес конференција објави дека Владата до Собранието ќе предложи нов закон за јавно обвинителство според кој СЈО престанува да постои а се формира ново кое ќе се вика Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока ...

Либертас - пред: 23 часа

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Ако политичарите се договорат да ги одбранат граѓаните и државните интереси со тоа што ќе им овозможат на судството и на надлежните институции непречена работа во борбата против ...

Локално - пред: 19 часа

Нов текст на законот за Јавно обвинителство, со кој се предлага Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, беше презентиран вчера од страна на премиерот Зоран ...

Курир - пред: 17 часа

СЈО да се интегрира во обвинителството за организиран криминал, предвидува новиот текст на Законот за Јавно обвинителство, кој Владата го испрати до сите политички партии, а од понеделник ќе биде во собраниска процедура.

Точка - пред: 19 часа

Владата ќе достави нов предлог закон за јавно обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Јавното обвинителство, а ќе го води шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма ...

Република - пред: 15 часа

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека чекаат Зоран Заев и официјално да го достави предлог законот по што партиските комисии ќе го анализираат и партијата ќе излезе со став. Во меѓувреме продолжуваме да работиме и на нашиот предлог.

24Инфо - пред: 19 часа

Нов текст на законот за Јавно обвинителство, со кој се предлага Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, беше презентиран вчера од страна на премиерот Зоран ...

Пулс24 - пред: 15 часа

СЈО да се интегрира во обвинителството за организиран криминал, предвидува новиот текст на Законот за Јавно обвинителство, кој Владата го испрати до сите политички партии, а од понеделник ќе биде во собраниска процедура.

PressingTV - пред: 13 часа

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека чекаат Зоран Заев и официјално да го достави предлог законот по што партиските комисии ќе го анализираат и партијата ќе излезе со став. -Во меѓувреме продолжуваме да работиме и на нашиот предлог.

1tv - пред: 19 часа

Нов текст на законот за Јавно обвинителство, со кој се предлага Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, беше презентиран вчера од страна на премиерот Зоран ...

Бриф - пред: 19 часа

Следната недела во Собранието ќе биде предложен нов текст на законот за Јавно обвинителство, во кој се вградени оние точки со кои е разговарано со опозицијата и со сите пратенички групи и кои се прифатливи за сите, ако не за најголемиот број ...

MTM - пред: 19 часа

Следната недела во Собранието ќе биде предложен нов текст на законот за Јавно обвинителство, во кој се вградени оние точки со кои е разговарано со опозицијата и со сите пратенички групи и кои се прифатливи за сите, ако не за најголемиот број ...

Football news:

Baros will end his career at the end of the season
Pogba and Brunu were injured when they collided in training. The Bournemouth game is in question (Daily Mail)
Ex-President of Barca Gaspar: Messi has a few more years to be the best player in the world
Morata scored a double for Atletico for the first time since March last year
Rummenigge on Tiago: there have been no Contacts with Liverpool, but he wants something new
Rivaldo on Messi in Juve: The world will boom. The Duo of Lionel and Ronaldo will go down in history
Atletico Interrupts the penalty for the second match in a row. Morata converted an 11-yard shot from the 2nd attempt