Macedonia

Жбогар: Ако сте сериозна држава имплемтирајте ги законите и решете го проблемот со дивоградбите | Телма

Телма - пред: 34 мин

Зачувување на статусот на УНЕСКО, решавање на проблемот со дивограби и владеењето на право е клучно за евроамбасадорот Самуел Жбогар кој денеска беше во Охрид за да му даде поддршка на градоначалникот Константин Георгиевски во справувањето со ...

Локално - пред: 36 мин

Поддршка во битката со дивото градење на охридското крајбрежје изрази денеска евроамбасадорот Жбогар од Охрид и ги охрабри локалните власти да продолжат со акцијата за уривање со цел да се задржи статусот под УНЕСКО.

Макфакс - пред: 1 час

Амбасадорот на Европската Унија, Самуил Жбогар му даде поддршка на градоначалникот Константин Георгиевски во справувањето со дивоградбите во Охрид. Тој упати и апел до жителите дека предците не го оставиле Охридското Езеро за тие да го уништуваат.

Канал5 - пред: 2 часа

Поддршка во битката со дивото градење на охридското крајбрежје изрази денеска евроамбасадорот Жбогар од Охрид и ги охрабри локалните власти да продолжат со акцијата за уривање со цел да се задржи статусот под УНЕСКО.

Алсат-М - пред: 2 часа

И додека на охридската страна во езерото повеќе од две недели интензивно се отстрануваат бесправно изградените објекти и друга урбана опрема на крајбрежјето, во Струга вакви активности нема.

360 степени - пред: 3 часа

И министерот за надворешни работи, Никола Димитров, не очекува судири или блокади во иднина ако, како што вели, секој се придржува до договорите Предлог-преговарачката рамка за пристапување кон ЕУ сè уште не е јавен документ.

Опсервер - пред: 3 часа

Охрид, 2 јули 2020 () – Европската Унија силно ги поддржува активностите на Општина Охрид за почитување на принципот на владеење на правото, демонстрирано преку реализирање на законските одредби за отстранување на дивоградбите од брегот на ...

Сител - пред: 4 часа

Преговарачката рамка за пристапување кон ЕУ се уште не е јавен документ. Тој ќе биде објавен откако ќе биде прифатен од земјите-членки на Унијата. Ова е нацрт-верзија на документот изработена од Еврокомисијата.

Окно - пред: 6 часа

Извор: Дојче веле Ретко охриѓани се шегуваат на своја сметка. За жал, вицот кој важеше за вон сезоната, оваа пролет и лето стана вистина: Климе по чаршија се среќава со две џуџиња и ги прашува: - Кои сте бе вие? - Ние сме џуџињата од Снежана, му ...

360 степени - пред: 6 часа

Евроамбасадорот Самуел Жбогар смета дека усвојувањето на Предлог-преговарачката рамка од Европската комисија е уште еден важен чекор на земјава кон зачленувањето во Еевропската Унија (ЕУ). „Уште еден важен чекор за Северна Македонија на патот кон ЕУ.

ТВ21 - пред: 7 часа

Евроамбасадорот Самуел Жбогар, на својот профил на „Твитер“ објави дека Северна Македонија е чекор поблиску до ЕУ, после утврдување на Преговарачката рамка на Европската Комисија. „Уште еден важен чекор за Северна Македонија на патот кон ЕУ.

+инфо - пред: 6 часа

Евроамбасадорот во нашата земја, Самуел Жбогар, на својот „Твитер“ профил објави дека земјата е чекор поблиску до ЕУ, по утврдувањето на Преговарачката рамка на Европската Комисија. – Уште еден важен чекор за Северна Македонија на патот кон ЕУ.

Денешен - пред: 6 часа

Европската комисија ја испрати предлог Преговарачката рамка во Советот на ЕУ на разгледување од страна на земјите-членки. Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ. Ова го напиша на својот Твитер профил евроамбасадорот Самуел Жбогар, откако ...

Локално - пред: 6 часа

Евроамбасадорот Самуел Жбогар, на својот „Твитер“ профил објави дека земјата е чекор поблиску до ЕУ, по утврдувањето на Преговарачката рамка на Европската Комисија. „Уште еден важен чекор за Северна Македонија на патот кон ЕУ.

Опсервер - пред: 10 часа

Скопје, 2 јули 2020 () – Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за ...

Канал5 - пред: 20 часа

Претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа на пратеници во ИЕ4, Зоран Заев вечерва на граѓанската трибина Струга упати јасна порака дека статусот во УНЕСКО на Охридското езеро ќе биде вратен и заштитен.

ТВ21 - пред: 23 часа

Утре (2 јули 2020) Самуел Жбогар, Амбасадор на Европската Унија ќе се сретне со Константин Георгиевски, градоначалник на Охрид за да разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и културното наследство на ...

24Инфо - пред: 20 часа

Претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа на пратеници во ИЕ4, Зоран Заев вечерва на граѓанската трибина Струга упати јасна порака дека статусот во УНЕСКО на Охридското езеро ќе биде вратен и заштитен и дека по победата на 15 јули уште ...

МКД - пред: 19 часа

Претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа на пратеници во ИЕ4, Зоран Заев вечерва на граѓанската трибина Струга упати јасна порака дека статусот во УНЕСКО на Охридското езеро ќе биде вратен и заштитен и дека по победата на 15 јули уште ...

Република - пред: 18 часа

Претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа на пратеници во ИЕ4, Зоран Заев вечерва на граѓанската трибина Струга упати јасна порака дека статусот во УНЕСКО на Охридското езеро ќе биде вратен и заштитен и дека по победата на 15 јули уште ...

Курир - пред: 10 часа

Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и ...

24Инфо - пред: 10 часа

Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе” ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и ...

Независен - пред: 9 часа

Фото: Б. Грданоски Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за ...

Вечер Прес - пред: 9 часа

Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и ...

ТВ21 - пред: 9 часа

Самуел Жбогар, Амбасадор на Европската Унија денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното ...

Сител - пред: 9 часа

Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и ...

Канал5 - пред: 9 часа

Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе" ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски. Ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и ...

MakPress - пред: 7 часа

Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и ...

Тера - пред: 6 часа

Евроамбасадорот Самуел Жбогар, на својот профил на „Твитер“ објави дека Северна Македонија е чекор поблиску до ЕУ, после утврдување на Преговарачката рамка на Европската Комисија. „Уште еден важен чекор за Северна Македонија на патот кон ЕУ.

Бриф - пред: 6 часа

Европската комисија ја испрати предлог Преговарачката рамка во Советот на ЕУ на разгледување од страна на земјите-членки. Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ. Ова го напиша на својот Твитер профил евроамбасадорот Самуел Жбогар, откако ...

А1 On - пред: 6 часа

Европската комисија ја испрати предлог Преговарачката рамка во Советот на ЕУ на разгледување од страна на земјите-членки. Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ. Ова го напиша на својот Твитер профил евроамбасадорот Самуел Жбогар, откако ...

Независен - пред: 6 часа

Европската комисија ја испрати предлог Преговарачката рамка во Советот на ЕУ на разгледување од страна на земјите-членки. Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ. Ова го напиша на својот Твитер профил евроамбасадорот Самуел Жбогар, откако ...

Press24 - пред: 6 часа

Европската комисија ја испрати предлог Преговарачката рамка во Советот на ЕУ на разгледување од страна на земјите-членки. Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ. Ова го напиша на својот Твитер профил евроамбасадорот Самуел Жбогар, откако ...

24Инфо - пред: 6 часа

Европската комисија ја испрати предлог Преговарачката рамка во Советот на ЕУ на разгледување од страна на земјите-членки. Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ. Ова го напиша на својот Твитер профил евроамбасадорот Самуел Жбогар, откако ...

Опсервер - пред: 6 часа

Скопје, 2 јули 2020 () – Европската комисија ја испрати предлог Преговарачката рамка во Советот на ЕУ на разгледување од страна на земјите-членки. Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ.

Телма - пред: 6 часа

Европската комисија ја испрати предлог Преговарачката рамка во Советот на ЕУ на разгледување од страна на земјите-членки. Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ. Ова го напиша на својот Твитер профил евроамбасадорот Самуел Жбогар, откако ...

Либертас - пред: 6 часа

Европската комисија ја испрати предлог Преговарачката рамка во Советот на ЕУ на разгледување од страна на земјите-членки. Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ. Ова го напиша на својот Твитер профил евроамбасадорот Самуел Жбогар, откако ...

Вечер Прес - пред: 6 часа

Европската комисија ја испрати предлог Преговарачката рамка во Советот на ЕУ на разгледување од страна на земјите-членки. Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ. Ова го напиша на својот Твитер профил евроамбасадорот Самуел Жбогар, откако ...

Слободен Печат - пред: 6 часа

Европската комисија ја испрати предлог Преговарачката рамка во Советот на ЕУ на разгледување од страна на земјите-членки. Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ. Ова го напиша на својот Твитер профил евроамбасадорот Самуел Жбогар, откако ...

24 Вести - пред: 5 часа

Европската комисија ја испрати предлог Преговарачката рамка во Советот на ЕУ на разгледување од страна на земјите-членки. Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ. Ова го напиша на својот Твитер профил евроамбасадорот Самуел Жбогар, откако ...

Канал5 - пред: 5 часа

Европската комисија ја испрати предлог Преговарачката рамка во Советот на ЕУ на разгледување од страна на земјите-членки. Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ. Ова го напиша на својот Твитер профил евроамбасадорот Самуел Жбогар, откако ...

iPortal - пред: 5 часа

Европската комисија ја испрати предлог Преговарачката рамка во Советот на ЕУ на разгледување од страна на земјите-членки. Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ. Ова го напиша на својот Твитер профил евроамбасадорот Самуел Жбогар, откако ...

Скопје1 - пред: 5 часа

Евроамбасадорот Самуел Жбогар, на својот профил на „Твитер“ објави дека Северна Македонија е чекор поблиску до ЕУ, после утврдување на Преговарачката рамка на Европската Комисија. „Уште еден важен чекор за Северна Македонија на патот кон ЕУ.

МКД - пред: 5 часа

Европската комисија ја испрати предлог Преговарачката рамка во Советот на ЕУ на разгледување од страна на земјите-членки. Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ. Ова го напиша на својот Твитер профил евроамбасадорот Самуел Жбогар, откако ...

Скопје инфо - пред: 4 часа

Европската комисија ја испрати предлог Преговарачката рамка во Советот на ЕУ на разгледување од страна на земјите-членки. Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ. Ова го напиша на својот Твитер профил евроамбасадорот Самуел Жбогар, откако ...

MakPress - пред: 4 часа

Европската комисија ја испрати предлог Преговарачката рамка во Советот на ЕУ на разгледување од страна на земјите-членки. Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ. Ова го напиша на својот Твитер профил евроамбасадорот Самуел Жбогар, откако ...

Независен - пред: 4 часа

Фото: Б. Грданоски Преговарачката рамка за пристапување кон ЕУ се уште не е јавен документ. Тој ќе биде објавен откако ќе биде прифатен од земјите-членки на Унијата. Ова е нацрт-верзија на документот изработена од Еврокомисијата.

Frontline - пред: 4 часа

Што се однесува на прашањето околу македонскиот јазик, евроамбасадорот истакна дека самиот документ изготвен од Европската комисија, предвидува содржината да биде преведена на македонски јазик.

24Инфо - пред: 4 часа

Преговарачката рамка за пристапување кон ЕУ се уште не е јавен документ. Тој ќе биде објавен откако ќе биде прифатен од земјите-членки на Унијата. Ова е нацрт-верзија на документот изработена од Еврокомисијата.

Опсервер - пред: 4 часа

Охрид, 2 јули 2020 () – Преговарачката рамка за пристапување кон ЕУ се уште не е јавен документ. Тој ќе биде објавен откако ќе биде прифатен од земјите-членки на Унијата. Ова е нацрт-верзија на документот изработена од Еврокомисијата.

Football news:

Lineker on bale: People have no idea what's really going on with one of the best players of our time
Lionel Messi: Aduriz will be missed by everyone in La Liga. He's a Bombardier
Shakespeare became an assistant coach at Aston Villa
In England, the stadium can be closed to spectators for racism. Players will be disqualified for 6-12 matches for discrimination
Hans-Dieter flick: I will Understand if Tiago wants to play in the Premier League
Kike Of Setian: I didn't think that the match with Napoli could be my last in charge of Barca
Where the Champions League left off: Sarri risks being relegated from Lyon, while Real Madrid will face city