Macedonia

Жител на гостиварско заразен со коронавирус - вкупно 20 инфицирани во тој регион

Во гостиварскиот регион изминатото деноноќие регистриран е нов случај заразен со коронавирусот. Жител на Добри Дол имал позитивен тест и тој е во добра здравствена состојба. Вкупната бројка на инфицирани од почетокот на коронакризата во гостиварскиот регион достигна 20.

Информацијата ја сподели шефот на меѓуопштинскиот кризен штаб (Гостивар, Врапчиште, Маврово и Ростуше) на петнасеттиот состанок, кој денеска се одржа во салата на советот на Општина Гостивар.

– Оценка на меѓуопштинскиот штаб е дека состојбата во трите општини е стабилна и во иднина состаноците ќе се одржуваат по потреба и во зависност од актелната состојба. Досега на подрачјето вкупно се регистрирани 20 случаи, а извршени се 250 тестирања. Во општина Гостивар речиси една недела нема активен случај. Во Врапчиште има еден, а во Маврово и Ростуше два, рече градоначалникот на општина Гостивар Арбен Таравари.

Тој упати апел до граѓаните да бидат внимателни за време на празничните денови и задолжително да се придржуваат кон мерките за заштита.

Таравари нагаласи дека штабот од централните власти ќе побара повторно да го разгледаат барањето за намалување на полицискиот час и да трае од 23 до 5 часот и отварање на угостителските објекти, бидејќи како што потенцира, тоа ќе биде важно за опоравување на локалната економија.

Во гостиварската општина изминативе шест дена нема активен случај на заболен од Ковид-19, а бројката на тестирани достигнала 250. Во најмалубројната општина, Маврово и Ростуше има два активни случаи.

Со решение на здравствените власти, едно лице се наоѓа во самоизлоација, а 71 се во државниот карантин во хотелот Макпетрол во Маврово.

Football news:

Kike Setien: Barcelona didn't play a great match. Espanyol played well in defense
Andujar Oliver on deletions: Fati went too far in the foot, and the foul on the Peak was even more dangerous, perhaps
Atalanta extended the winning streak to 11 matches, beating Sampdoria-2:0
Milner played his 536th game in the Premier League and was ranked in the top 5 of the League in games played
Barca midfielder Fati is removed in the Derby with Espanyol. He spent 5 minutes on the field
Suarez scored 195 goals for Barcelona and finished third in the club's top scorer list
Daniele de Rossi: People call Messi cowardly, but they are afraid to ask their wives for a remote control from the TV