Lithuania

Nerimo signalų iš Švedijos būsto rinkos sumažėjo, bet rizikos dar yra

Nors per pastaruosius keletą metų įkaitusi situacija Švedijos būsto rinkoje stabilizavosi, rinką prižiūrinti institucija pabrėžia, kad rizikos išlieka.

„Visi esame susirūpinę dėl aukštų būsto kainų Švedijoje, nors jos nuo 2017-ųjų yra stabilios. Vis dėlto susirūpinimas mažesnis, nei buvo prieš dvejus metus“, – VŽ sako Henrikas Braconieras, Švedijos finansų priežiūros tarnybos vyriausiasis ekonomistas.

Pasak jo, būsto kainos išsilygino, t.y. namų ūkių pajamų atžvilgiu pradėjo gana ryškiai mažėti. Finansų priežiūros tarnyba ėmėsi priemonių, ir viliasi, kad šis nusileidimas švelnus.

nuotrauka::1left

Viena pastarųjų makroprudencinių priemonių Švedijoje buvo tokia, kad jei gyventojas skolinasi didelę sumą, palyginti su jo pajamomis, ją turi grąžinti sparčiau. Anot pašnekovo, tai nereiškia, kad negalima skolintis, tačiau paskolą reikia išmokėti greičiau. 

„Aišku, tai nebuvo pagrindinė priežastis mažėti kainoms. Svarbu, kad pagaliau sureagavo pasiūla. Stokholmo rinkoje stebėjome spartų itin brangių butų pasiūlos augimą, rinka to negalėjo „suvirškinti“, todėl kainos krito“, – dar vieną paskatą įvardija ekonomistas.

Kita vertus, nors tarnyba yra patenkinta pastarųjų 2–3 metų situacija, pripažįsta, kas rizikos vis tik egzistuoja. Vienas iš aspektų – aukštas kainų ir pajamų santykis, kuris didina krizės ar ekonominio nuosmukio tikimybę.

„Tai nereiškia, kad po vienų ar penkerių metų ateis krizė, tačiau tikimybė didesnė. Ir Švedijoje vis dar esame šiame etape, kaip ir kitos valstybės Europoje. Galbūt rizikos Švedijoje ir nebedaugėja, tačiau startavome labai aukštame lygyje, o daug Europos valstybių mus vejasi“, – sako H. Braconieras.

Visą interviu su su H. Braconieru, skaitykite čia.

[infogram id="03f6c31a-3025-49ee-8439-8a0c2a1aa73b" prefix="DDv" format="interactive" title="Švedijos būsto kainų indeksas"]

[infogram id="0eae37c1-2feb-4970-8bd2-d60594ed8fc0" prefix="aFC" format="interactive" title="Copy: Būsto kainos Europoje 2019 I ketv žemėlapis nt"]

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:
Svarbiausios dienos naujienos trumpai:

Rašyti komentarą

Football news:

Player the Premier League has admitted that he is gay anonymously. The letter was sent to the newspaper by the Foundation named after a football player who committed suicide after coming out
Messi has given 20 assists in La Liga. This is the best result of the tournament in 11 years
Chelsea lost by at least 3 goals in the Premier League for the first time in 11 months
Messi scored 20+20 points for the season in the League and repeated the achievement of Henri. In the XXI century, only they did it
Legia won the Polish championship for the 4th time in five years. It repeated the League record for titles (14)
Lazio has lost 3 matches in a row and can concede 2nd place in Serie A if Atalanta wins against Juve
A Parma employee has a coronavirus. The team is isolated on the base, but will continue to play in the championship